Zakládající členové sboru

Jak je známo, zakladateli černovického hasičského sboru byli: děkan Ferdinand Hazuka, obchodník Jan Hromadník, lékař MUDr. František Máslo a  učitelé Jan Zelenka a František Ziegler. Proto, aby zakladatelům sboru, této dnes nejstarší společenské organizace v Černovicích, byla zachována památka, uvádíme o nich bližší údaje.

P.Ferdinand Hazuka
Narodil se 21. května 1835 v Soběslavi. Po gymnaziálních studiích šel na českobudějovický seminář studovat bohosloví. Na kněze byl vysvěcen českobudějovickým biskupem Janem Valeriánem Jirsíkem roku 1859, pak kaplanoval v Miličíně a roku 1861 přišel jako kaplan do Černovic. Po dobu svého působení v Černovicích se brzy stal velmi svéráznou osobností, a to již tím, že byl velmi malé postavy a nosil vyšší podpatky. Udržoval přátelské vztahy s dalším spoluzakladatelem sboru, bývalým knězem a pak obchodníkem Janem Hromadníkem. V roce 1872  opsal"Artykule Regule Slawnýho Choru Lytteratskýho Miestys Czernowicz", které jsou z roku 1691! Díky jemu se tyto artykule zachovaly, ale literátská kronika z téhož roku byla v roce 1945 vědomě spálena. Ferdinand Hazuka byl nejen spoluzakladatelem černovického hasičského sboru, ale i jeho prvým starostou.

Jan Hromadník
Narodil se dne 3. března 1817 v Černovicích na rohu Svatavské ulice v domě č. 77; dnes na tomto místě stojí učňovská škola. Po gymnaziálních studiích do řádu Křižovníků. Roku 1850 vystoupil nejen z řádu Křížovníků, ale i z  církve a odstěhoval se zpět do Černovic. Zde si založil obchod s  potravinářským zbožím. Byl všestranně kulturně činný. Byl nejen spoluzakladatelem hasičského sboru, ale i složil černovickou hymnu, která se zachovala. Zemřel dne 27. ledna 1898 a byl pochován za velké účasti občanů na černovickém hřbitově; mnoho kněží ho doprovázelo, ale pouze jako občané v občanském oděvu.

MUDr. František Máslo
Narodil se v Černovicích v Soběslavské ulici č. 187 dne 4. prosince 1845 v  domě, který je již zbourán. Po vystudování medicíny působil nejdříve mimo Černovice a domů se vrátil roku 1874 jako městský lékař. Rok na to byl zvolen starostou města, kterým patrně zůstal až do svého odchodu z  Černovic do Chýnova v roce 1884. Dr. Máslo byl sice spoluzakladatelem hasičského sboru, ale členem nového sboru se stal až roku1881, v roce 1882 a 1883 byl velitelem sboru. Dr. Máslo odešel roku 1884 do Chýnova, neboť tehdejší vedení města si zřejmě jeho činnosti moc nevážilo. Zemřel v Chýnově dne 11. listopadu 1918, kde byl též pochován.

Jan Zelenka
Nebyl černovickým rodákem. Narodil se 5. března 1850 v Žebětíně u Brna. Téhož roku se svými rodiči se přistěhoval do Černovic, kde jeho otec František byl učitelem. Jan chodil nejdříve do černovické školy, pak na gymnázium v Jindřichově Hradci a učitelský stav vystudoval v Praze. V  roce 1876 stál u zrodu hasičského sboru, jehož byl prvým jednatelem do roku 1877. V roce 1880 odešel na menšinovou školu do Litoměřic, kde velmi zdárně působil až do roku 1912, kdy se vrátil do důchodu do Černovic. V Černovicích byl činný nejen v hasičském sboru, ale i v  sokole a v divadelním spolku Bělohrobský. Jan Zelenka zemřel dne 28.  února 1926 a byl pochován na černovickém hřbitově.

František Ziegler
František Ziegler pocházel ze známého kovářského rodu z Černovic, kde se dne 11.  listopadu 1853 narodil v domě č. 28. Navštěvoval nejdříve obecnou školu v  Černovicích, pak odešel na Jindřichohradecké gymnázium a učitelský ústav vystudoval v Praze. Od roku 1875 učil nejdříve v Černovicích, pak krátce v Benešově a opět v Černovicích. V roce 1876 byl jedním ze  zakladatelů černovického hasičského sboru, ve kterém byl od počátku až do roku 1881 podvelitelem a od roku 1887 až do svého odchodu do Pelhřimova v roce 1893 velitelem. V roce 1882 byl spoluzakladatelem hasičské župy pelhřimovské, jejímž byl až do roku 1909 pokladníkem. V  roce 1886 byl zvolen župním dozorcem- velitelem župy- a pak v létech1909 až 1926 zastával funkci starosty župy. V roce 1926, kdy zanechal aktivní činnosti, dostal Čestné uznání Svazu českého hasičstva. Osmnáct let působil František Ziegler jako učitel v Černovicích a krátce i v  Benešově. Pro Černovice je významný i tím, že v roce 1885 při opravě věže napsal druhou Pamětní listinu, která pak byla uložena v malé báni pod křížem na věži a při opravě v roce 1994 byla nalezena v celkem vyhovujícím stavu a pořízena její kopie. František Ziegler zemřel dne 17. října 1941 v Pelhřimově a byl pochován na tamním hřbitově.

CELKEM:2043485