Činnost sboru v požární prevenci

Požární prevence jsou rozmanité činnosti nejen k předcházení vzniku požárů, ale částečně sem patří i otázky kolem bezpečnosti práce ať doma či v zaměstnání apod.  Kdysi se požární prevence zaměřovaly jen na tzv. protipožární preventivní prohlídky řízené národními výbory prováděné proškolenými dobrovolnými požárníky/hasiči v drobných provozovnách, rodinných domcích, bytových domech či v rekreačních chalupách a chatách. I černovičtí se do této činnosti v minulých letech zapojovali. Kontrolu požární prevence ve větších průmyslových, zemědělských podnicích, v dopravě a v různých institucích měly a stále mají na starost inspekce požární ochrany, nyní státní požární dozor (SPD) při HZS.

Ze zákona o požární ochraně č. 133/85 Sb. nemají obecní městské úřady povinnost organizovat preventivní prohlídky v drobných provozovnách, v rodinných domcích apod. Polistopadový vývoj a rozvoj soukromého podnikání a nedotknutelnost osoby a soukromého vlastnictví odbouraly povinnost organizovat preventivní požární prohlídky.  Každý občan, vedoucí provozu apod. si za požární bezpečnost domku či provozu zodpovídá sám. Ale to neznamená, že požární prevence se nedělá. Na každém stupni řízení dobrovolné požární ochrany pracuje odborná rada pro prevenci. I v našem sboru je ustaven preventista p. Zdeněk Hnát. Každý občan, majitel objektu či vedoucí provozu se může při řešení svého problému kolem požární prevence obrátit na našeho preventistu a nejlépe na místě samém prokonzultovat konkrétní situaci.

Do požární prevence patří také seznamování občanů s aktuálními otázkami kolem prevence během kalendářního roku ať již aktuální expozicí ve vývěsní skříňce černovického SDH,  pomocí článků ve zpravodaji Černovicko, internetových stránkách sboru nebo facebookovém profilu. Jedná se o období jarních úklidů, zákazu vypalování suchých travnatých porostů a klestí, období táboření v přírodě a žně, začátek topné sezóny a nebezpečí v období Vánoc. V případě velkého sucha jsou to hlášení v městském rozhlasu a informace v novinách o zákazu rozdělávání ohně v přírodě.

Ani to ještě není všechno v požární prevenci. Patří sem i tématické besedy s dětmi a ukázky naší techniky v naší mateřské škole, v základní škole téměř každoroční prezentace černovických hasičů a jejich techniky v tématických blocích na I. a II. stupni v rámci programu Ochrana člověka za mimořádných událostí, často ve spolupráci s dalšími složkami IZS. Do požární prevence patří i organizování školního kola výtvarné i literární soutěže Požární ochrana očima dětí. Občas se žáci v rámci okresního kola této soutěže i dobře umístí. Dále sbor na požádání propaguje prevenci i ukázky své techniky každoročně v místním odborném učilišti, kde má mládež o tuto problematiku zájem. Podobné akce provádí hasiči i v létě na letních dětských táborech.

Svým způsobem se provádí požární prevence i mezi členy našeho sboru. Celoročně v kolektivu mladých hasičů nebo v dorostu. I dospěláci se na školeních, z odborného tisku, hasičských serverů aj. dovídají spoustu důležitých informaci, o kterých pak mezi sebou na základě vlastních zkušeností diskutují.

CELKEM:2043472