Historie družstva

Historie a současnost družstva historických hasičů

Družstvo historických hasičů v Černovicích vzniklo na základě doporučení p. Řeháčka na schůzi výboru konané dne 3. září 1993. Na valné hromadě, konané 17. prosince 1993 se přihlásilo do tohoto družstva 9 členů.Členové postupem času odcházeli a přicházeli. Věrný zůstal jen Jaroslav Řeháček.

Dnes má DHH 22 členů. Družstvo se zúčastňuje různých oslav, výstav a soutěží.

Při první schůzi v květnu 1994 si družstvo zvolilo velitele. Stal se jím Milan Piskač.Černovický hasičský sbor získával od svého založení různá hasební zařízení,která sloužila k plnění úkolů sboru a která v té době byla na vysoké technické úrovni.Je samozřejmé,že rozvojem technického poznání a jeho uplatňováním při vývoji a výrobě nových hasicích zařízení tato překonaná technika se stávala zastaralou a tedy nepotřebnou,mnohdy se povalovala ne zrovna na místech vhodných pro její uskladnění.

A zde je nutno pochválit naše družstvo,že hodlá tuto starou techniku znovu dát do takového stavu, aby byla schopná provozu,nikoliv však při zdolávání požárů,ale pro její předvádění při různých dobových ukázkách hašení nejen v Černovicích,ale i ve vzdálenějších místech naší republiky při různých hasičských oslavách či výstavách.Nejen našim občanům tak připomínají,s jakými technickými prostředky a s jakým úsilím naši předkové kdysi zdolávali požáry.

Po tragické smrti velitele bratra Piskače naše družstvo každoročně pořádalo k  uctění jeho památky soutěžní přehlídku družstev historických hasičů z  širokého okolí pod názvem Memoriál br. Piskače. Po uspořádání desátého ročníku se pořadatelé spolu s účastníky a rodinou našeho velitele domluvili, že další ročníky se budou konat s odstupem 5ti let pod názvem "Setkání historických hasičů".

V roce 2010 se kvůli nedostatku skladovacích prostor členové družstva spolu se členy výboru dohodli na umístění některých našich málo používaných "skvostů" do expozice požární ochranya ve Zbirohu.

CELKEM:2043418