Prapor SDH

Prapor Sboru dobrovolných hasičů Černovice

V nejstarších známých stanovách sboru ze dne 5. srpna 1898 je ve stati K g) a h) uvedeno, že sbor měl svoji pečeť a prapor. Prapor byl prý červený s městským znakem a nápisem „ Dobrovolný sbor hasičů“. Tento prapor se bohužel nedochoval a ani nejstarší členové neznali jeho podobu.

Historik pan Ing. Jiří Tetiva zpracoval začátke 90. let podle popisu návrh nového praporu. Tento návrh předložil představitelům sboru na výborové schůzi. Výbor rozhodl o pořízení nového praporu a požádal o zhotovení návrhu ve skutečné velikosti, tj. 120x80 cm, podle kterého byl prapor vyšit firmou v Českých Budějovicích.

Na výroční valné hromadě sboru, konané 18. prosince 1992, předal starosta města, pan ing. Petr Kovanda prapor do rukou starosty sboru pana Jaroslava Zíky a velitele sboru pana Tibora Virčíka. Panu starostovi města se za předaný prapor dostalo pak od starosty sboru náležitého uznání a poděkování, neboť město má největší zásluhu o jeho zhotovení tím, že uhradilo náklady na jeho pořízení.

Prapor má obdélníkový tvar, na jedné straně červený, na druhé bílý. Uprostřed je barevný znak města s lipovými ratolestmi a letopočtem 1876, tj. rokem založení sboru a je na něm nápis „Dobrovolný sbor hasičů v Černovicích v Čechách“.  Název Černovice u Tábora je znám až od roku 1906. Líc i rub je po obvodu sešit sutaškou v barvách trikolory.

Prapor je od ledna 1993 umístěn v reprezentativní vitríně černovického SDH na chodbě budovy MěÚ Černovice. V roce 2015 výbor rozhodl o zakoupení nové skládací žerdě od firmy Alerion a zároveň nechal zhotovit uzamykatelnou dřevěnou truhlu pro bezpečnou přepravu praporu a jeho příslušenství.

lc

ub

24. 11. 2020

zatazeno

Bude převážně zataženo nízkou oblačností nebo mlhavo, na horách a ojediněle i v nižších polohách až skoro jasno. Denní teploty 1 až 5°C. Noční teploty 2 až -2°C.