Vyjádření zřizovatele k odvolání ředitele školy Mgr. Roberta Štefánka

Zastupitelstvo města Černovice dnes večer (29.9.2020) na můj návrh odsouhlasilo odvolání ředitele
ZŠ a MŠ Černovice, Mgr. Roberta Štefánka.
Nejsem rád, že věc musela zajít až takto daleko, přesto došlo k událostem, které mne přinutily toto v zastupitelstvu navrhnout.
Důvodem pro odvolání byl fakt, že pan ředitel Štefánek, v rozporu se zřizovací listinou školy, svévolně a bez souhlasu zřizovatele objednal stavební úpravy jedné ze tříd v ZŠ. Náklady na tuto stavbu přesahují 200 tisíc Kč, stavba byla provedena bez projektové dokumentace, stavebního povolení a v rozporu s normami.

Zřizovací listina školy v tomto ohledu hovoří zcela jasně – článek 6, vymezení majetkových práv, odstavec i)

Organizace má … … následující práva a povinnosti:

1. Je povinna předložit zřizovateli ke schválení každý investiční záměr spočívající v rekonstrukci, modernizaci, přístavbě, nástavbě či jiné stavební úpravě používaného nemovitého majetku.

Považuji toto jednání ředitele za zbytečné, a nezávisle na tom, jestli bylo záměrné, nebo ne, za velmi závažné. Místnosti, které nechal ředitel Štefánek bez jakéhokoli projektu ve škole vybudovat, nahradily jednu třídu, a neodpovídají bohužel stavebním předpisům – nelze je tedy legálně používat. Řešením bude buď odstranění, nebo přestavba a dodatečné stavební povolení. Vše bude stát další peníze.

Ve škole probíhá rozsáhlá rekonstrukce v objemu cca 20 milionů Kč, na kterou bude navazovat nákup vybavení za dalších přibližně 5 milionů korun. Projekt je z velké části hrazen z dotace. Díky tomu probíhá v ZŠ pravidelně každý týden kontrolní den, na kterém měl ředitel možnost kdykoli tuto záležitost projednat. O stavbě ale neinformoval ani mne, zástupce zřizovatele, ani vedoucího stavebního úřadu pana Milana Staňka, ani TDI (technický dozor investora) Ing. Miloslava Zadražila. Úpravy, které ředitel provedl, jsme objevili náhodně při zajišťování úklidu před začátkem školního roku.

Argumentace pana ředitele, že je pedagogický pracovník a neuvědomil si, že na věc potřebuje souhlas zřizovatele nebo stavební povolení, nemohu brát v potaz. Ředitel je vedoucí funkce, která vyžaduje alespoň základní rozhled, a také zodpovědnost.

Pan ředitel Štefánek svým jednáním způsobil škole nezanedbatelnou škodu. Nejpravděpodobnějším řešením bude odstranění nepovolené stavby. Svévolnou stavbou ohrozil ředitel také úspěšné čerpání dotace.

Přestože jsme měli na jaře s ředitelem Štefánkem neshody, které na mne nakonec dopadly spíše v osobním životě, věřil jsem, že dokážeme profesionálně překonat tento školní rok bez konfliktů. Atmosféra vzájemné nedůvěry nebyla dobrá zejména pro naši školu, a z mé strany nebyl důvod ji nadále prohlubovat. Ale tak obrovské pochybení s reálnou škodou v řádech statisíců korun a potenciální škodou v řádech milionů nemohu já, ani zastupitelstvo města přejít.

Vím, že můj návrh a fakt odvolání bude řadou lidí vykládán jako pomsta. Jenže i já jsem ve vedoucí pozici a mám zodpovědnost za svěřený majetek. Stavba, kterou ředitel zadal v rozporu se zákony i zřizovací listinou je nezpochybnitelný a jasný fakt, a řešení tohoto problému ještě bude stát velké úsilí. Nikdy jsem osobní věci do problematiky řízení města nevnášel a ani to dělat nebudu. Ovšem k efektivní spolupráci je zapotřebí důvěry, a mou důvěru v efektivní řízení školy už Robert Štefánek ztratil.

Proto jsem navrhl zastupitelstvu jeho odvolání, s vědomím všech důsledků, které to bude mít pro naši školu i město.

Mgr. Jan Brožek
 starosta města

+420 776 286 416
  starosta@mestocernovice.cz

Datum vložení: 30. 9. 2020 0:25
Datum poslední aktualizace: 30. 9. 2020 8:58
Autor: Mgr. Jan Brožek

25. 10. 2020

polojasno

Bude skoro jasno až polojasno. Ráno místy mlhy. Denní teploty 13 až 17°C. Noční teploty 9 až 5°C.