rozšířené vyhledávání ...

Benešov

Benešov je místní částí města Černovice s 60 trvale hlášenými obyvateli (stav k roku 2010).

Benešov je starou obcí, v jeho katastru bývala ves Benešovec Hořejší a ta přispívala od roku 1359 několik století na špitál a kostel v Kamenici. Spory o pozemky benešovské vedli nejen Paradisové po roce 1642 mezi sebou, ale i německá šlechta se sedláky na počátku 20. století. Benešov byl přirozeným středem lesů, v nichž kvetla sklářská výroba. Blízká Stará Huť patřila k nejslavnějším v šestnáctém století, tradice ožila znovu ve století osmnáctém. Viditelné hmotné památky se nedochovaly, zůstaly však ošetřované nádherné lesy. Kaplička Narození Panny Marie bylo postavena roku 1927 a otevřena první svatbou. V březnu 1916 byla u čp. 31 vysazena lípa na paměť prvního padlého rodáka ve světové válce. Dvěma mužům, zastřeleným poslední den druhé světové války 8. května 1945, byl roku 1992 věnován kříž u silnice, přeformovaný z původního náboženského.